Trójmiasto na kwarantannę.

Jako facet, który spędzając w swoim mieszkaniu dwie godziny czuje się jakby spędził w nim dwa lata, na samym początku pandemii, gdy rząd zamknął siłownie, hotele, pensjonaty, basenu i dosłownie wszystkie miejsca związane z rekreacją i wypoczynkiem, ja postanowiłem wykorzystać ten czas na oderwanie się od rzeczywistości sprawdzenie tego czy faktycznie nie da się wynająć pokoju hotelowego w tym okresie. Trójmiasto okazało się najwspanialszym miejscem na kwarantannę dlatego udałem się właśnie tam!

gdynia morze kwarantanna
Plaża i morze w Gdynie, główna plaża przy porcie, marzec 2020 – okres kwarantanny

Poszukiwania miejsca idealnego, o ile tak określić można jakiekolwiek, które zdecyduje się pod rygorem kary wynająć mi pokój, rozpocząłem od znanego i popularnego na całym świecie serwisu Booking.com. Po wykonaniu dokładnie 21 telefonów, wertując strony i oferty po kolei trafiłem na stronę jednego z hoteli znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i portu w Gdyni. Jego właścicielką była pani Marzena – tak ją nazwijmy.

Moje pytanie o możliwość wynajęcie pokoju na okres około miesiąca, było to pomiędzy 29 marca, a końcem kwietnia, tylko tutaj spotkało się z chęcią kontunuacji rozmowy. Pani Marzena okazała się bardzo otwartą, miłą osobą o ugruntowanych poglądach politycznych, mającą własne zdanie co zaimponowało mi od samego początku naszej znajomości, jeszcze telefonicznej.

Jednym z jej pierwszych pytań było to czy nie jestem przedstawicielem rządu, policji lub jednego z wielu urzędu, których nazwy wymieniła praktycznie jednym tchem. Do dziś nie wiem czy to przez mój, jak to określiła “dar przekonywania”, czy wrodzoną u Niej i u mnie rządzę adrenaliny i rebelię udało się nam spotkać. Zanim do tego doszło uzgodniliśmy stawkę za noc, która plasowała się na poziomie 50 złotych, czyli dokładnie 50% normalnej ceny obowiązującej w tym okresie.

molo sopot kwarantanna
Molo w Sopocie, pierwsze dni obostrzeń i kwarantanny. Marzec 2020.

Pani Marzena poprosiła mnie aby dla jej i mojego bezpieczeństwa początkowa faza naszej współpracy przebiegała tylko i wyłącznie cyfrowo, przez co rozumieć należy, że kod dostępu do hotelu otrzymałem sms-em, numer pokoju, adres i kod dostępu do drzwi mojego apartamentu również przesłała mi na mój smartfon, a należność za pierwsze trzy doby miałem uiścić wsuwając na oczach kamery, w pustej wtedy recepcji, pod wolnostojącą szafkę.

prosseco gdynia

Po 72 godzinach mojego pobytu w dosłownie pustym hotelu jego drzwi otworzyła sama właścicielka witając się ze mną butelką wytrawnego prosseco, które razem wypiliśmy spędzając wspólnie 5 godzin na rozmowę o życiu, świecie, restrykcjach, gospodarce i ekonomii. Było to nie tylko niespodziewane spotkanie, ale zaskakująca znajomość, która przez okres wakacji rozkwitła i do dziś ma się bardzo dobrze.

Prawdopodobnie już nigdy nie będę miał szansy ani nikt inny, kto wówczas nie wybrał się na kwarantannową przerwę od życia do trójmiasta, nie będzie mieć szansy by zobaczyć i zakodować w swojej pamięci całkowicie pustego molo, dosłownie pustego portu w Gdyni i plaży w Sopocie wyglądającej jakby nikt na niej od dekady nie postawił stopy.

Zapewne znajdzie się grupa krytyków, którzy oskarżą mnie o działanie na rzecz bezpośredniego narażenia innych na utratę zdrowia, ale wówczas ja odeślę ich do ludzi, których wówczas poznałem. Do restauratorów, którzy dzięki właśnie takim jak ja COVID owym podróżnym, nie musieli na stałe zamykać swoich restauracji, które prowadzą z sercem i pasją od lat, do kilku spośród setek hotelarzy, którzy podjęli świadome ryzyko otrzymania surowej kary na rzecz walki o przyszłość swoich obiektów oraz do policjantów, którzy w tym okresie zamiast karać za brak maseczki woleli mi ją podarować i przypić piątkę mówiąc “spokojnie, nich to tylko Pan założy i idzie w swoją stronę, ale koniecznie proszę wesprzeć naszych lokalnych przedsiębiorców”.

Był to najciekawszy, obfitujący w nowe i niezwykłe znajomości miesięczny wypad, którego na pewno już nie powtórzę, ale za to zapamiętam na zawsze.

red. Adam Bysiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *