WŁOSKA. Znalazłem się w Italii będąc w Krakowie.

Restauracja Włoska znajduje prawie w centrum Krakowa. Siedem minut pieszo spod Wawelu i 13 z Rynku głównego zajmuje spacer do miejsca, w którym smakiem zostaniemy dosłownie teleportowani do słoneczniej Italii. Po testowaniu na sowim podniebieniu dziesiątek pizzerii, które śmiało opisywałem we wcześniejszych wersjach magazynu oraz tutaj, dziś śmiało mogę stwierdzić, że Włoska znalazła się automatycznie w czołówce mojego miejsca, co więcej – trafiła na jego podium.

włoska sukiennicza 8 kraków

Odwiedziłem to miejsce dosłownie kilka dni temu podczas wyjazdu do stolicy małopolski zupełnym przypadkiem. Wychodząc z hotelu na krakowskim Kazimierzu szedłem ulicą Sukienniczą z planem zjedzenia po prostu czegokolwiek, byle smacznego. Zaraz przed skrętem w prawo kierunku Wawelu minąłem, na pierwszy rzut oka, luksusowy apartamentowiec, w którym na samym dole dostrzegłem nowocześnie urządzony lokal, który od wejścia przyciągał wzrok szyldem „na wynos -30%”. Prawdopodobnie dlatego, że właśnie tego dnia w życie weszły kolejny raz restrykcje, które w drastyczny sposób uderzają restauratorów po kieszeni i skutecznie eliminują wieczorny ruch w ich lokalach.

Razem z dziewczyną postanowiliśmy zmienić plan ze spaceru w zimny dzień po starówce na gorącą pizzę w hotelu w promocyjnej cenie w towarzystwie Netflixa i ulubionego serialu. Z pomocą przyszedł nam PizzaIolo z Włoskiej.

włoska sukiennicza 8 kraków

Miła obsługa na wejściu, bardzo  przytulna atmosfera wewnątrz, aromat śródziemnomorskich potraw wypełniający wnętrze restauracji i mały sklepik z produktami najwyższej jakości rodem i prosto z Włoch. Te rzeczy dostrzegliśmy jako pierwszy rzut oka po przekroczeniu progu restauracji przy ul. Sukienniczej 8. Karta tutaj jest faktycznie typowo włoska – znajdziemy w niej krewetki, sałatki z Prosciutto Crudo, zupę rybną, przystawki idealne do serwowanego wina, którego skład możemy zobaczyć na jednej ze szklanych ścian lokalu oraz oczywiście wspomnianą już powyżej pizzę.

Na naszą pizzę, która zgodnie z kartą kosztuje 34 złotych zapłaciliśmy około 23 zł. Napomknę, że była to najdroższa pozycja w kategorii pizze, a co za tym idzie była to pozycja z największą ilością włoskich dodatków. Cena wyjątkowa,  a jak ze smakiem?

włoska sukiennicza 8 kraków

Ciasto okazało się ciastem, a nie nadmuchanym drożdżami plackiem używanym w większości miejsc. Jego konsystencja i faktura – po prostu perfekcja. Nie ma wątpliwości co do tego, że składniki, które znajdują się na posmarowanym pomidorami placku, są najwyższej jakości, w pełni oryginalne, nie stare i mrożone, a aromatyczne i pełne smaku.

Często mówi się o stosunku jakość, a cena – w tym przypadku osobiście uważam, jak rzadko kiedy, że ta tutaj jest naprawdę zbyt niska jak za możliwość przeniesienia się za pomocą swoich kubków smakowych to Włoch.

włoska sukiennicza 8 kraków

Niewątpliwie jest to punkt must be na gastronomicznej mapie Krakowa, w którym na większości ulic jesteśmy zapraszani i bombardowani przez tzw. hostów do miejsc po prostu przeciętnych. To miejsce wykracza smakiem poza utarte standardy, jest śliczne wewnątrz i całkowicie – nie tylko broni się, ale znacząco wyróżnia smakiem na tle pozostałej daleko w tyle konkurencji.

red. Adam Bysiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *